Kapı Üstü Sundurma

Kapı üstü sundurmanın mimari yapı tekniği olarak kökeni Hint mimarisine dayanan bir uygulamadır. Özellikle kıyıya yakın yerleşim alanlarında oldukça sık görülen sundurma çatılar, Hindistan menşeili olmasına rağmen daha sonraları batı ülkeleri tarafından da keşfedilerek kullanıma başlamıştır. Batı dünyası sundurma çatıları daha farklı model ve şekiller ile üreterek günümüzün modern sundurma sistemlerini ortaya çıkarmışlardır. Ülkemizde genellikle Akdeniz, Ege ve Marmara gibi kıyıya yakın yerleşim alanlarında var olan sundurma çatı modellerinin tercih edilmesinin birçok nedeni bulunuyor.

Kapı Üstü Sundurma Neden Tercih Ediliyor?

Sundurma çatıların tercih edilmesinin en önemli nedeni iklim özellikleridir. Yazın sıcak ve kurak geçen yerler ile kışın yağışlı ve nemli olan bölgelerde sundurma çatının olumlu etkisi yadsınamayacak kadar fazladır. Özellikle yazın sıcaklardan korunmak ve güneşin yakıcı etkisini azaltmak için sundurma çatılar kullanılıyor.

Sundurma çatıları aynı zamanda kış aylarında da kişilerin yağan yağmur ve kar sularından korunmasını sağlayan önemli bir etkiye sahiptir. Bu vesile ile sundurma çatı yöntemleri günümüzde çoğu yerde tercih edilen mimari yöntemlerden birisi haline gelmiştir. İklimlerin daha çok ılık geçtiği bölgelerde şeffaf sundurma tercih edilirken göze hitap eden ve birçok kişinin tercih ettiği cam sundurma, sundurma çeşitleri arasında yer alıyor.

Sepetiniz

0

Sepetinizde ürün bulunmuyor.