Sundurma Nedir ?

Halk arasında “sundurma” adı verilen yapı, günümüzde yeni teknolojilerle tasarlanan yalıtım ve izolasyon sistemleri ile oldukça başarılı bir…

Halk arasında “sundurma” adı verilen yapı, günümüzde yeni teknolojilerle tasarlanan yalıtım ve izolasyon sistemleri ile oldukça başarılı bir biçimde sağlanmaktadır. Bu sitemlerin özelliklerini aktarmadan önce, sundurma nedir hakkında bilgi vermekte yarar görmekteyiz.

Sundurma Ne İşe Yarar?

Sundurma nedir sorusuna verilecek en kısa cevap, bunun ufak bir çatı olduğunu söylemektir. Binaların kapı girişlerini, yağmur ve kar gibi olumsuz hava koşullarından korumak için yapılan sundurma, küçük boyutta yapılmış bir çatıdır. Kapının dış kısmına inşa edilen bu küçük çatı sayesinde bina girişi, yağışlardan korunmuş olur ve aşırı yağışlarda içeri su girmesi de engellenmiş olur.

Sundurma nedir sorusu,” sundurmanın farklı çeşitleri var mıdır?” sorusunu da akıllara getirebilir. Sundurmanın farklı çeşitleri bulunmaktadır. Sadece kapı girişini değil de, binanın tüm ön cephesini bu yağıştan korumak amacı ile yapılan sundurma, “Veranda” olarak tanımlanır ve hatta bunun birkaç merdiven daha ekleyerek, biraz daha yükseltilmiş şekli ile kapı önünde bir balkon bile oluşturmak mümkün olabilmektedir.

Sundurma Yapımı

Bir sundurmayı yapmak için önce, binanın girişinin yer ile temasını kesmek uygun olacaktır. Bu sebeple sadece çatı değil, bina girişine birkaç basamaktan oluşan bir merdiven yapmak, uygun olacaktır. Bina girişine yapılacak olan çatının inşa edileceği malzemeler, oldukça farklı seçeneklerden oluşmaktadır. Bunun için kiremit kullanılabilir ancak son zamanlarda yapılan çatılarda kiremit, çok fazla tercih edilen bir ürün değildir. Kiremitin ağırlığının, çatıya yapmış olduğu baskı ve zaman zaman bu kiremitlerin, rüzgâr gibi hava koşulları ile yerinden oynaması olumsuz bir durum oluşturmaktadır. Bu sebeple günümüzde kiremit yerine “membran” adı verilen, su geçirmez çatı kaplaması tercih edilmektedir.Sundurma yapımında membrandan başka malzemeler de kullanılır. Özellikle sundurmayı yere bağlayan direklerin, kaliteli bir malzemeden üretilmesi gerekir. Yoksa çatının ağırlığını taşımakta zorlanacaktır. Bunun için paslanmaz metal ve bazen de dayanıklı ahşap malzeme tercih edilmektedir.

Sundurmanın Sağladığı Avantajlar

Sundurma bina girişini yağmur ve çamurdan korumakla kalmayıp, bina için bir ısı yalıtımı da sağlamaktadır. Binanın ön cephesinin yağış ve rüzgârla olan temasını kestiği için, sundurmalı binalar çok daha çabuk ısınmaktadır.

Sepetiniz

0

Sepetinizde ürün bulunmuyor.