Sundurma Ruhsata Tabi mi?

Binaların girişlerini yağmur ve rüzgâr gibi olumsuz hava koşullarından koruyan sundurmaların, belediyeler tarafından nasıl bir yasal işleme tabi tutulduğu merak konusudur.

Evlerin girişlerine saçak yaptırmak isteyen vatandaşlar, saçak ruhsata tabi mi biçiminde sorular yöneltirken, belediyeler saçak ve benzeri yapılar için farklı uygulamalarla oluşturulan kararları yürürlükte tutuyorlar. Bu kararların neler olduğundan bahsetmeden önce yapılan sundurma ve çeşitleri hakkında biraz bilgi sahibi olmakta yarar var.

 Sundurma(saçak) Nedir ve Nasıl Yapılır?

Binaların giriş kapılarına yapılan sundurma tipi yapılar, küçük ebatlardaki çatılardır. Bu çatıların görevi bina girişini güneş, yağmur, çamur gibi etkenlerden korumaktır. Sundurmanın büyüklüğüne ve çeşitlerine göre, farklı adlandırılma biçimleri mevcuttur. Sadece binanın giriş kısmını değil de ön cepheyi tamamen korumaya alan saçak çeşidi, veranda olarak adlandırılır. Bu veranda eğer birkaç basamakla daha yükseltilip, toprakla bağlantısı tamamen kesilirse buna balkon tipi veranda denilir.Sundurmanın yapılışı farklı türde malzemelerle sağlanır. Bunun için bina girişine uygulanacak çatıda, kiremit kullanılacağı gibi membran adı verilen su geçirmez özellikte ve kiremitten çok daha hafif, dolayısıyla çatı üzerinde ağırlık yaratmayan bir malzeme de kullanılmaktadır.Sundurmanın çatısını yere bağlayan direk ve sütunlar da dayanıklı ahşap malzeme veya metal malzemelerden üretilirler. Saçağın malzemeleri ve çeşitleri, belediyenin vereceği ruhsatta önemli yer tutmaktadır. Bu sebeple bu bilgiler saçak ruhsata tabi mi konusunda değerlidir.

Kapı Önü Saçak İçin Ruhsat ve İzin

Öncelikle ifade etmek gerekir ki, sundurma(saçak) ruhsata tabi mi sorusunda tek bir cevap yoktur. Bunun için saçak türlerine göre ruhsat verilmektedir. Bu konu ile ilgili her belediyenin ayrı bir prosedürü bulunmaktadır. Eğer iş yerleri için sundurma yapılacaksa, önce bu iş yerinin çalışma izni ve ruhsatı bulunmalıdır. Daha sonra sundurma yapmak için, iş yeri ruhsatı ve başvuru dilekçesi ile birlikte belediyeye müracaat edip izin almak gerekmektedir.Saçak için belediyeden izin alırken başvurunuz, belediye zabıtalarına iletilir ve zabıtalar gelerek, mekânı kontrol eder. Eğer yapılacak saçak sokağı işgal etmiyor ve kullanılan malzemeleri dolayısıyla sokaktan gelip geçen vatandaşlar için bir tehlike teşkil etmiyorsa izin verilecektir.

Sepetiniz

0

Sepetinizde ürün bulunmuyor.